Jak udostępnić internet z telefonu? Pokazujemy, jak stworzyć mobilny hotspot

Cropped image of female holding smartphone getting message with confirmation making transaction on laptop computer,woman using mobile phone app for synchronizing data with netbook via bluetooth

Udostępnianie internetu z telefonu to niezwykle przydatna funkcja, która jest zbawienna przy nagłej awarii internetu stacjonarnego i pozwala również na pewną swobodę, zwłaszcza przy pracy poza domem. Jak ustawić mobilny hotspot? Przedstawiamy trzy sposoby, dzięki którym zamienisz swój telefon w router dla innych urządzeń.

Pracujesz z domu, a właśnie padł ci internet? A może połączenie z siecią Wi-Fi w pociągu jest niewystarczające? Praca na laptopie w plenerze lub udostępnienie internetu drugiej osobie podczas podróży to również dobre powody, by użyć telefonu jako hotspotu Wi-Fi.

Wbrew pozorom każdy współcześnie produkowany model smartfona – lecz również te mające już kilka lat – posiada możliwość udostępniania internetu. Zarówno topowy model wydany w ciągu kilku ostatnich miesięcy, jak i średniak sprzed pięciu lat są w stanie służyć jako źródło internetu dla dowolnego urządzenia: drugiego smartfona, tabletu, laptopa czy komputera. Co ważniejsze, funkcja mobilnego tetheringu (znana lepiej jako hotspot) nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania ani aplikacji.

Hotspot Wi-Fi

Aby rozpocząć udostępnianie internetu należy rozpocząć od włączenia transferu danych. W większości urządzeń można zrobić to z poziomu belki powiadomień, ale można także poprzez Ustawienia z sekcji Połączenia i/lub Sieci. Następnie w tej samej sekcji należy odszukać ustawienia „Przenośnego routera” lub „Hotspotu Wi-Fi” i aktywować Hotspot.

Warto zaznaczyć, że położenie tych funkcji oraz ich nazwa różni się w zależności od wersji systemu Android oraz modelu urządzenia. Jednak zwykle można je znaleźć w jednej z pierwszych sekcji Ustawień, poświęconej Połączeniom i Sieci.

Jak połączyć się z udostępnionym internetem

Kiedy już włączysz Hotspot na telefonie, przyszła kolej na połączenie drugiego urządzenia z internetem. Zależnie od modelu telefonu i wersji systemu, dotknij opcji „Przenośny router” lub „Hotspot Wi-Fi”, która otworzy ustawienia tetheringu. W niektórych modelach ustawienia te położone poniżej samego włącznika routera.

Po wejściu w ustawienia aktywnego routera, na ekranie zostaną wyświetlone informacje o połączeniu oraz niezbędne do połączenia dane: identyfikator sieci i hasło. Identyfikator domyślnie jest nazwą twojego urządzenia, z kolei hasło jest losowo wygenerowanym ciągiem znaków.

Mając identyfikator sieci i hasło, wejdź w ustawienia sieci na drugim urządzeniu i połącz się z siecią tak, jakbyś robił to za pomocą zwykłego routera.

Hotspot Bluetooth

Internet można udostępnić także za pomocą Bluetooth. Wystarczy włączyć Bluetooth na telefonie będącym hotspotem oraz na urządzeniu, które docelowo ma korzystać z internetu. Następnie należy sparować oba urządzenia poprzez instrukcje wyświetlone na ekranach, a później na telefonie-routerze włączyć hotspot Bluetooth przechodząc do sekcji Połączenia/Sieci w Ustawieniach.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie urządzenia posiadają moduły Bluetooth, a internet udostępniany przez Bluetooth jest znacznie wolniejszy niż ten udostępniany przez Wi-Fi.

Hotspot USB

Trzecią możliwością jest włączenie hotspotu przez USB. Choć opcja ta do pewnego stopnia ogranicza swobodę, jaką jest przenoszenie telefonu, to ma jedną podstawową zaletę: przy podłączeniu przez USB nie musisz się martwić o rozładowanie baterii w trakcie korzystania z telefonu jako routera.

Najpierw za pomocą kabla USB połącz telefon z komputerem lub laptopem, a następnie w Ustawieniach, w sekcji Połączenia/Sieci znajdź „Router USB”. I to właściwie wszystko, co należy zrobić, gdyż komputer lub laptop powinien automatycznie wykryć telefon jako modem i połączyć się z nim.

Telefon jako hotspot – co jeszcze warto wiedzieć?

Udostępniając internet z telefonu, należy pamiętać, że pobiera on internet w ramach danych komórkowych karty SIM telefonu. W przypadku połączenia z komputerem lub laptopem ilość pobranych danych może być znacznie wyższa w porównaniu do tabletu czy drugiego telefonu. Głównymi przyczynami zwiększonego zapotrzebowanie na dane są nie tylko bardziej wymagające programy komputerowe, które rzadko są dostosowane do limitowanych pakietów danych, ale także ładowanie stron w ich pełnowymiarowym wydaniu.

Udostępniając internet poprzez hotspot WiFi, należy także pamiętać o ustawieniu silnego hasła, które nie będzie możliwe do zgadnięcia przez przypadkowe osoby i cięższe do złamania przez szeroko pojętych przestępców. Silne hasło zapewni nie tylko bezpieczeństwo przesyłanych danych, ale przede wszystkim zmniejszy ryzyko, że ktoś będzie korzystał z twojego limitowanego pakietu danych.

Jak udostępnić internet z telefonu? Pokazujemy, jak stworzyć mobilny hotspot