Hasła to przeżytek. Passkeys standardem na niemal każdej przeglądarce

Opracowana przez Apple’a technologia passkeys stała się oficjalną częścią technologii Chromium. To oznacza, że Chrome, Edge, Opera i niemal wszystkie popularne przeglądarki internetowe będą ją obsługiwać. To ważny krok w stronę bezpieczniejszego Internetu.

Świat informatyki od dłuższego czasu wzywa do pozbycia się anachronicznej i mało bezpiecznej metody uwierzytelnienia użytkownika, jaką są hasła. Microsoft już od kilku lat prowadzi kampanię edukacyjną na rzecz pozbycia się haseł z systemów logowania. Z czasem dołączył do niego też Google.

Obie firmy mają już działającą infrastrukturę bezpieczeństwa, za sprawą której użytkownicy usług online tych firm mogą całkowicie zrezygnować z haseł na rzecz nowocześniejszych, wygodniejszych a przede wszystkim bezpieczniejszych rozwiązań.

Co to jest Passkeys?

Apple ma własny pomysł. Uczynił go jednak całkowicie otwartym, a branża zdaje się go popierać. Ów mechanizm to Apple Passkeys i jest on już obsługiwany w systemach macOS, iOS, iPadOS i tvOS. Jego zasada działania od strony użytkowej jest relatywnie prosta.

Użytkownik, zamiast generować lub wymyślać hasło, otrzyma od systemu jego unikalny, silnie zaszyfrowany klucz. Ten jest wygenerowany na podstawie danych biometrycznych z urządzenia. W przypadku urządzeń Apple’a z mechanizmu Touch ID lub Face ID. W przypadku urządzeń z Windowsem z mechanizmu Windows Hello. W przypadku urządzeń z Androidem bądź innym systemem operacyjnym, z innego zgodnego z FIDO i Web Authentication mechanizmu.

W efekcie włamywacz nie będzie w stanie odgadnąć bądź wykraść hasła – by włamać się na konto będzie musiał znaleźć inny, znacznie trudniejszy do zrealizowania wektor ataku. Sama technologia jest w pełni otwarta, więc nie może być mowy o przejęciu nad nią kontroli przez jedną korporację. A teraz właśnie wykracza poza ekosystem Apple’a, od razu na szerokie wody.

Passkeys stają się częścią Chromium. Są już w przeglądarce Chrome 108.

giphy

Chromium to opracowana przez Google’a, otwartoźródłowa technologia uruchamiania witryn i aplikacji webowych. Stanowi fundament większości nowoczesnych przeglądarek internetowych, w tym Google Chrome, Microsoft Edge, Opera, Brave czy Vivaldi. Passkeys jako mechanizm zostało przyjęte przez moderatorów Chromium, a działająca wersja tej technologii jest już dostępna w Chrome 108 dla Windowsa 11, macOS-a i Androida.

W porównaniu do ekosystemu Apple’a jest właściwie tylko jedna różnica. Na jabłkowych urządzeniach identyfikator jest synchronizowany w ramach pęku kluczy iCloud, podczas gdy na Chrome wykorzystywany jest Menedżer Haseł Google. Dodatkowo, na Androidzie już niebawem będzie można zmienić ów mechanizm na dowolny inny zgodny menedżer haseł.

giphy

Na dziś relatywnie niewiele witryn i aplikacji obsługuje Passkeys, choć należą do nich te od Microsoftu i Google’a. Mając jednak na uwadze, że passkeys są już dostępne w Safari, w Chrome, w urządzeniach Apple’a, w Androidzie, a niebawem też na pozostałych przeglądarkach Chromium, można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że ich masowa implementacja to kwestia niedługiego już czasu.

Hasła to przeżytek. Passkeys standardem na niemal każdej przeglądarce